Boyabat'ta Haberin Kaynağı..
Boyabat Kaymakamliğindan Basin AçiklamasiTarih 29 Kasım 2013, 20:43 Editör: Editör

Boyabat Kaymakamliğindan Basin Açiklamasi

       O Haberci isimli haber sitesinde yayinlanan “AKP Boyabat İl Genel Meclis üyesine 4 Milyonluk Kıyak” baslıklı haber üzerine Kaymakamlığımızca bu açıklamanın yapılma zorunluluğu hasıl olmustur.

        5355 Sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 18. Maddesinin değişik 3. fıkrasının “Bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşları ile il özel idareleri; köye yönelik hizmetlere ilişkin yapım, bakım ve onarım işleri, bölünmüş yol, elektrifikasyon, köy yolu, içme suyu, sulama suyu ve kanalizasyon yatırımlarını, kendi bütçelerinde bu hizmetler için ayrılan ödenekleri köylere hizmet götürme birliklerine aktarmak suretiyle gerçekleştirebilirler. Aktarma işlemi merkezi idare kuruluşlarında ilgili bakanın, il özel idarelerinde valinin onayıyla yapılır ve bu ödenekler tahsis amacı dışında kullanılamaz. Bu takdirde iş, birliğin tabi olduğu usul ve esaslara göre sonuçlandırılır. Köylere hizmet götürme birlikleri de bütçe imkânları ölçüsünde bu yatırımlara kendi bütçelerinden ödenek aktarabilirler. Bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşları ile il özel idareleri tarafından aktarılacak ödeneklerle gerçekleştirilecek yatırımlar, birliğin hizmet ve görev alanı sınırlamasına tabi olmaksızın yapılabilir.” Hükmüne dayanarak Sinop İl Genel Meclisi’nin 13.06.2013 tarih ve 233 sayılı kararı ile birikmiş Milli Eğitim yatırımlarının hızlı bir şekilde tamamlanması amacıyla, tüm ilçelerde Köylere Hizmet Götürme Birlikleri kanalıyla ihale edilmelerine karar verilmistir. İlçemizde de alınan karar gereği Anadolu Öğretmen Lisesi pansiyonu yapımı işi, Sarıağaççayı ilköğretim Okulu yapımı işi ve Eski Kız Meslek Lisesi binası restorasyon işinin ihaleleri  Boyabat İlcesi Köylere Hizmet Götürme Birliğince gerçeklestirilmiştir. İhaleler İçisleri Bakanlığınca yayınlanan Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Yönetmeliği’nin 18. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilmiştir. Haberde iddia edildiği gibi ihaleler doğrudan temin usulü ile değil Yönetmelikte belirtilen ilan usullerine göre ilan edilerek, herkese açık olarak, açık ihale usulü ile gercekleştirilmiştir.

                Gerçekleştirilen ihaleler sonucunda, Anadolu Oğretmen Lisesi pansiyonu yapımı işi ile Sarıağaççayı ilköğretim Okulu yapımı işi haberde adı geçen firmaya ihale edilmiştir. Eski Kız Meslek Lisesi binası restorasyon işinin ihalesi ise bir baska firmada kalmıştır.

          Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Yönetmeliği’nin 12. maddesine göre, İl Genel Meclis üyesi aynı zamanda Boyabat Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin de Encümen üyesi olan Teyfik MAVİŞ, ortağı olduğu şirketin katıldığı ihalelerde ihale komisyonu olarak görev yapan Birlik Encümeni toplantılarına katılmadığı gibi, ihale konusu işlerle ilgili her türlü ihale işlemlerinin hazırlanması, yürütülmesi, denetlenmesi, sonuçlandırılması  ve onaylamasında hiç bir görev almamıştır.

           İhale ilanlarımız internet sitemizde, İlimizdeki tüm resmi ilan panolarında süresi içinde yayınlanmış, ihalelerimize ilimizden ve il dışından (İstanbul, Ankara ve Trabzon’dan)  toplam 14 firma katılmış ve ihale konusu işler en uygun teklifi veren firmalara ihale edilmiştir. İhalelerimizde kapalı teklifler açıldıktan sonra hazırda bulunan isteklilerden tekrar teklif alınarak kırım oranları daha da artırılmış, ihallerimizde kırım oranları işlerin neviine ve özelliklerine göre yüksek olmuştur.

            İhaleler son derece şeffaf, mevzuata uygun olarak gerçekleştirildiği gibi etik olmayan bir durum da söz konusu değildir. Haberde yer alan “doğrudan teminle verildi”, “kıyak yapıldı”, “yasal olup olmadığı tartışılan” gibi nitelendirmeler gerçek dışı olup, haberi yapan ve yayınlayanların hukuki yönden sorumluluğunu gerektirdiğini ve bu haberin  maksatlı olduğu kanaatinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine ve takdirlerine sunarız.

 

                                                                                                                Bilal BOZDEMİR

                                                                                                                Boyabat Kaymakamı |  Bu haber 13668 defa okunmuştur.

Özel haber  KATEGORYSYNDEN HABERLER

Durupak Kuru Temizlemeden Bir Yenilik Daha

Durupak Kuru Temizlemeden Bir Yenilik Daha Durupak Kuru Temizlemeden Bir Yenilik Daha

Çınar İş Sağlığı ve Güvenliği

Çınar İş Sağlığı ve Güvenliği Çınar İş Sağlığı ve Güvenliği

Araç Kiralamanın Keyfini Bizimle Çıkarın

Araç Kiralamanın Keyfini Bizimle Çıkarın Araç Kiralamanın Keyfini Bizimle Çıkarın

Toplu SMS ile Binlerce Kişiye Anında Ulaşın

Toplu SMS ile Binlerce Kişiye Anında Ulaşın Toplu SMS ile Binlerce Kişiye Anında Ulaşın

WebTasarım-Webdizayn-Toplu SMS Hizmetleri Boyabat'ta Kurumsallaştı

WebTasarım-Webdizayn-Toplu SMS Hizmetleri Boyabat'ta Kurumsallaştı WebTasarım-Webdizayn-Toplu SMS Hizmetleri Boyabat'ta Kurumsallaştı

11.054 Üye Olduk. Teşekkür Edeiz

11.054 Üye Olduk. Teşekkür Edeiz 11.054 Üye Olduk

Hemşehrimizin Yardıma İhtiyacı Var

Hemşehrimizin Yardıma İhtiyacı Var Hemşehrimizin Yardıma İhtiyacı Var

Doğalgaz Ödemeleri Devam Ediyor.

Doğalgaz Ödemeleri Devam Ediyor. Doğalgaz Geliyor

Sahibinden Satılık Arsa

Sahibinden Satılık Arsa Sahibinden Satılık Arsa

MANŞET HABERLERİMİZ


Adil Yıldız Adil Yıldız
Sinop Spor MADEN buldu
ilyas çiloğlu ilyas çiloğlu
15 TEMMUZ İHANET GECESİ
Turan Aslan Turan Aslan
Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü
Sercan SAVAŞ Sercan SAVAŞ
Sinop Savunma Sanatları Gençlik ve Spor Kulübü
Osman ÇAKIR Osman ÇAKIR
SİYAD’ın hizmetkarı: Ali Zaim
Sezgin Şimşek Sezgin Şimşek
AĞIRLIK ÇALIŞMANIN KADINLARA FAYDASI
İbrahim Irmak İbrahim Irmak
Sinekten Korkan Yiğit
YunusKarslıoğlu YunusKarslıoğlu
Vatandaşta kriptolu telefon kullanabilecek

Tüm videolar

  Başkan Çakıcı'nın şiiri sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor
 

Başkan Çakıcı'nı

İzlenme:76

   
  Boyabat Uçuyor
 

Boyabat Uçuyor

İzlenme:352

   
  Boyabat Havadan Mutlaka İzleyin
 

Boyabat Havadan Mutl

İzlenme:2486

   
  Yavrusuyla Boyabat'ta Görüldü
 

Yavrusuyla Boyabat&#

İzlenme:5297

   

Tüm fotoğraflar

  Kanlıca Mantar Yatağı
 

Kanlıca Mantar Yatağ

İzlenme:5146

   
  Kanlıca Mantarı
 

Kanlıca Mantarı

İzlenme:9690

   
  Boyabat Hobelen Mantarı
 

Boyabat Hobelen Mant

İzlenme:3801

   
  Boyabat Keşen
 

Boyabat Keşen

İzlenme:9524