Boyabat'ta Haberin Kaynağı..
Nuh Tandoğan;Boyabat'tın Ekonomisi Tuğla Gibi SağlamTarih 03 Nisan 2015, 12:05 Editör: Editör

Nuh Tandoğan;Boyabat'tın Ekonomisi Tuğla Gibi Sağlam

Boyabat ilçesinin ekonomisine en büyük katkıyı tuğla fabrikaları yapıyor. 26 tuğla fabrikası ile toprak sanayiinde marka gücünü kabul ettiren Boyabat’ın, son dönemde yaşanan ekonomik daralmadan olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Karadeniz Bölgesi’nde toprak sanayiinin en çok geliştiği merkezlerden birisi olan Sinop’un Boyabat ilçesinde faaliyet gösteren 26 tuğla ve kiremit fabrikası ilçenin ekonomisini ayakta tutuyor.

 

Geçmişi M.Ö. 600’lü yıllara dayanan Boyabat, bölgede ekonomisi kadar tarihi ve turizm potansiyeli bakımından önemli bir yere sahip. İlçede toprak sanayinin kümeleşmesi ile kiremit ve tuğlasını Türkiye markası yapmayı başaran Boyabat, aynı zamanda tarımsal ürünleri ve Boyabat pirinci ile de ismini duyuruyor. İlçede bulunan 25’in üzerindeki tuğla ve kiremit fabrikası, 7 adet çeltik, 2 adet ahşap parke, 2 adet un fabrikası, 2 adet çivi ve tel fabrikası, 2 adet tekstil fabrikası, 2 adet cam karo fabrikasında 3 bin 200 işçiye istihdam sağlanıyor.

Toprak sanayiinin ilçe için büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Tandoğan, son yıllarda yaşanan ekonomik daralmadan Boyabat ekonomisinin de payını aldığını söyledi.

“İlçemizde sanayi üretimi olarak tuğla kiremit sektörü, tarımsal üretimde de çeltik ekimi öne çıkmıştır.” diyen Tandoğan, ilçedeki tuğla kiremit sektörünün, Türkiye’de 1950-1960’lı yıllardan sonra hız kazanmasına paralel olarak da Boyabat’ta ilk kiremit üretiminin 1968 yılında başlandığına dikkat çekti. 80’li yılların başlarına kadar 7 fabrikaya ulaşıldığını, 1987 yılında Türkiye’nin konut seferberliğinin başlamasıyla 1987-1995 yılları arasında üretimin kiremit yerine tuğlaya kaydığını aktaran Tandoğan, “Boyabat bu yıllarda 33 fabrika ile zirveye ulaştı. Bu yıllarda Türkiye’de tuğla kiremit üretimi yapan tesisler 2 katına çıkarken Boyabat’ta bu sayı yaklaşık 3 katına çıktı ve ilerleyen yıllarda da bu hızlı arzın neticesi ve talep düşmeleri sonucunda tuğla kiremit sektöründe kriz dönemi başlamış oldu. Talep düşüşleri sermaye birikiminin yapılamaması ve bölgesel ulaşım şartları da eklenince 2000’li yılların başlarında ilçemizde üretim yapan tesis sayısı 26’ya kadar düşmüştür.” dedi.

“NAKLİYE SEKTÖRÜNÜ AYAKTA TUTUYOR”

İlçede üretilen tuğla ve kiremitlerin başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere Edirne’den Hopa’ya kadar her gün onlarca kamyon ile nakliyatının yapıldığını aktaran Tandoğan şöyle konuştu: “Mevcut konumu dolayısıyla senenin 12 ayında Hopa’dan Edirne’ye kadar pazarı olan tuğla, kiremit sektörü aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde senenin her gününde tuğla üretimi sayesinde de nakliyecilik sektörünü ayakta tutmaktadır. Yaklaşık 1.250.000 ton yükü toplamda 60.000 araçla pazara nakliyesini yapmaktadır. Ürettiği tuğlayla da, Türkiye’nin ihtiyacı olan tuğla ve kiremitin yüzde 10’unu karşılamaktadır.”

“SEKTÖRÜN SIKINTISI VADELİ SATIŞLAR”

Toprak sanayiinde markasını Türkiye’ye kabul ettiren Boyabat, sektördeki iddiasını sürdürebilmek ve kalitesini artırmak için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Tandoğan, “Ortaklıklarla şirketleşen sektör temsilcileri yeni tesisler yapmak yerine mevcut tesislerin üretimini  ve kalitesini artırmak yönünde çalışmalar yaparak rekabete devam ediyor.” diye konuştu.

Sektörün sıkıntıları arasında vadeli satışlara dikkat çeken Tandoğan, mevcut çek yasasıyla kaldırılan hapis cezalarının sektörü olumsuz etkilediğini ve sektörün tahsilat problemi yaşadığını vurguladı. Tandoğan, aynı zamanda işçilik problemleri, siyasi kararlarla yapılan geçici işçi istihdamı, fabrikalardaki  işçi ihtiyaçlarını ve kalifiye işçiliği olumsuz etkilediğini kaydetti.


 |  Bu haber 7268 defa okunmuştur.

Ekonomi  KATEGORYSYNDEN HABERLER

Sinop'a Gümrük Müdürlüğü Kuruluyor

Sinop'a Gümrük Müdürlüğü Kuruluyor Sinop'a Gümrük Müdürlüğü Kuruluyor

Esnafa ‘Pazar Ruhsatı’ Müjdesi

Esnafa ‘Pazar Ruhsatı’ Müjdesi Esnafa ‘Pazar Ruhsatı’ Müjdesi

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi

Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi

MANŞET HABERLERİMİZ


Adil Yıldız Adil Yıldız
Sinop Spor MADEN buldu
ilyas çiloğlu ilyas çiloğlu
15 TEMMUZ İHANET GECESİ
Turan Aslan Turan Aslan
Mutlu Şehir Sinop'un Mutsuz Günü
Sercan SAVAŞ Sercan SAVAŞ
Sinop Savunma Sanatları Gençlik ve Spor Kulübü
Osman ÇAKIR Osman ÇAKIR
SİYAD’ın hizmetkarı: Ali Zaim
Sezgin Şimşek Sezgin Şimşek
AĞIRLIK ÇALIŞMANIN KADINLARA FAYDASI
İbrahim Irmak İbrahim Irmak
Sinekten Korkan Yiğit
YunusKarslıoğlu YunusKarslıoğlu
Vatandaşta kriptolu telefon kullanabilecek

Tüm videolar

  Başkan Çakıcı'nın şiiri sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor
 

Başkan Çakıcı'nı

İzlenme:76

   
  Boyabat Uçuyor
 

Boyabat Uçuyor

İzlenme:352

   
  Boyabat Havadan Mutlaka İzleyin
 

Boyabat Havadan Mutl

İzlenme:2486

   
  Yavrusuyla Boyabat'ta Görüldü
 

Yavrusuyla Boyabat&#

İzlenme:5297

   

Tüm fotoğraflar

  Kanlıca Mantar Yatağı
 

Kanlıca Mantar Yatağ

İzlenme:5146

   
  Kanlıca Mantarı
 

Kanlıca Mantarı

İzlenme:9690

   
  Boyabat Hobelen Mantarı
 

Boyabat Hobelen Mant

İzlenme:3801

   
  Boyabat Keşen
 

Boyabat Keşen

İzlenme:9524